gadugadu_i_jego_specyfika.jpg

Gadu-Gadu to jeden z najpopularniejszych komunikatorów internetowych w Polsce. Pomysłodawcą i twórcą tego komunikatora jest informatyk Łukasz Foltyn.

Gadu-Gadu ma obecnie około 47 milionów unikatowych użytkowników, którzy wysyłają do 300 milionów wiadomości dziennie, a internauci tworzą dziennie ponad 500 kont. Gadu-Gadu było również, co ciekawe, pierwszym na świecie komunikatorem użytym do publicznej dyskusji na orbicie okołoziemskiej.

Była to rozmowa pomiędzy użytkownikami a kosmonautami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zorganizowana 27 czerwca 2008 roku – na cześć upamiętnienia 30. rocznicy lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego.

Główna funkcja GG to umożliwianie przede wszystkim prowadzenia rozmów tekstowych, udostępnia ono również między innymi przesyłanie plików, prowadzenie konferencji i rozmów głosowych. Jest to program należący do typu Adware – darmowy, ale korzystającym z niego użytkownikom wyświetlają się reklamy.

Użytkownicy Gadu-Gadu są identyfikowani w systemie za pomocą numerów. Od grudnia 2010 roku możliwe stało się również identyfikowanie użytkowników za pomocą loginów.

W testowych wersjach Gadu-Gadu z rodziny 6.x pojawiło się szyfrowanie połączenia za pomocą protokołu SSL, jednakże w nie było ono wykorzystywane w żadnej oficjalnej wersji, aż do wydania wersji GG 10 beta 10.

Od początku 2005 roku możliwe jest również wykonywanie rozmów telefonicznych w ramach technologii VoIP. 14 lutego 2006 roku w wyniku zakończenia współpracy z operatorem easyCALL usługa Telefon Gadu-Gadu została zastąpiona przez usługę naGłos (autorskie rozwiązanie spółki).

Chcesz mieć swoją stronę internetową? Dowiedz się, jaki wordpress szablony wybrać, by sprawdził się w Twojej branży. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *