Można tu wyróżnić kilka typów nakładek. Programy, które wykorzystują przede wszystkim klawisze z bocznej klawiatury (strzałki, Page Up, Page Down, Home, End) do poruszania się w oknach ekranu i do wybierania opcji z menu. Przykładem są tu Norton Commander lub Xtree. W nowych wersjach tych programów coraz szerzej można korzystać z myszy, ale nie jest to podstawowe narzędzie. Programy, które zawierają elementy grafiki, w których mysz i klawiatura traktowane są równorzędnie. Przykład stanowi to DOSSHELL, własna nakładka systemu DOS oraz Norton Desktop w wersji dla DOS. Ten ostatni program stanowił w zamyśle autorów pomost pomiędzy klasycznymi nakładkami na system DOS, a pełnym wykorzystaniem grafiki. Zawiódł jednak oczekiwania i po dwóch latach od premiery jest dość rzadko używany. Graficzny interfejs użytkownika, czyli nakładki w pełni wykorzystujące grafikę. Mowa tu o kolejnych wersjach systemu Windows, gdzie można wprawdzie korzystać z klawiszy, ale jest to na tyle uciążliwe, że praca bez myszy jest niemal niemożliwa. Użytkownicy często uważają Windows za odrębny system operacyjny. Jest to jednak także nakładka działająca w środowisku DOSa. Różni ją od innych nakładek całkowite oderwanie użytkownika od formuły systemu DOS oraz stworzenie środowiska pracy dla programów, które poza nim nie mogą być wykorzystywane. Według ostatnich zapowiedzi kolejne wersje systemu będą mogły działać bez systemu DOS stanowiąc autonomiczny system operacyjny. Niektóre z wymienionych tu nakładek będą szerzej omawiane w kolejnych artykułach strony. Wielu współczesnych użytkowników zaczyna swoją znajomość z mikrokomputerami od strony nakładek. Korzystają od razu z programów Nortona lub z systemu Windows. Powoduje to jednak brak zrozumienia zasad funkcjonowania systemu, co może być przyczyną kłopotów przy drobnej zmianie w konfiguracji systemu. Dlatego też warto poznać kilka podstawowych zasad pracy w systemie DOS przed rozpoczęciem korzystania z nakładek, pomimo późniejszego stosowania wyłącznie Windows lub innych programów pomocniczych.
Programy, stanowiące nakładki na system operacyjny
- Małgorzata Pilarczyk
- Inne tematy
- 8 maja 2014
- (0)
Previous Post
System operacyjny i nakładki
Next Post
Właściwe zastosowania czyli aplikacje
Ostatnie wpisy
- Dlaczego opakowania z litej tektury są idealnym wyborem?
- Wykorzystanie grafiki 3D w reklamie komputerowej
- Jak skutecznie dotrzeć do osób zainteresowanych komiksami poprzez reklamę komputerową?
- Jak skutecznie dotrzeć do osób zainteresowanych tworzeniem gier poprzez reklamę?
- Strategie reklamowe dla sklepów komputerowych
Komputery i reklama
- Jak skutecznie wykorzystywać livestreaming w reklamie komputerowej?
- Reklama sprzętu komputerowego dla fotografów – jak trafić w ich gust?
- Dlaczego warto stworzyć bloga w celach reklamowych dla sklepu komputerowego
- Reklama laptopów dla grafików komputerowych – jak przyciągnąć uwagę projektantów?
- Reklama outdoorowa jako skuteczne narzędzie promocji komputerów i technologii
- Jak wykorzystać reklamę internetową do promocji komputerów dla graczy?
Kategorie
Technologia
- Reklama na platformach e-learningowych w kontekście edukacji informatycznejReklama na platformach e-learningowych w kontekście edukacji informatycznej W dzisiejszych …
- Dlaczego warto inwestować w reklamę na portalach recenzujących sprzęt komputerowyDlaczego warto inwestować w reklamę na portalach recenzujących sprzęt komputerowy …
- SEO a reklama komputerowa – jak wykorzystać organiczny ruch z wyszukiwarki do promocjiSEO a reklama komputerowa – jak wykorzystać organiczny ruch z …
- Jak dbać o wizerunek marki w reklamie komputerowejJak dbać o wizerunek marki w reklamie komputerowej W dzisiejszych …
- Reklama na platformach streamingowych dla twórców treści IT – jak współpracować z influenceramiReklama na platformach streamingowych dla twórców treści IT – jak …
- Dlaczego warto inwestować w kampanie reklamowe dla małych sklepów komputerowychDlaczego warto inwestować w kampanie reklamowe dla małych sklepów komputerowych …
Interesujące wpisy
asus r510jk recenzja
charlie st cloud cda
dysk c sam się zapełnia windows 7
eliminator slajdów opera
huawei e5180 opinie
jak usunac mystart search
john carter cda
karta tunelowa teredo co to jest
karta upominkowa itunes
kompilacja 7601 windows 7 nie jest oryginalny
logitech g27 sterowniki
najnowsza wersja wtyczka shockwave for director
onyx boox a62s evolution
onyx boox c65s
pnk rok waznosci konta
samootwierające się strony
stymulator mięśni brzucha em 20 sixpack
weeb tv awaria
xperia e1 telepolis
zetafon koniec umowy